sukces
Teoria względnego sukcesu
przez Paula Błaszczyk

„nie chce mi się”, „nie mam czasu”, „nie mam siły”, „pomyślę nad tym jutro”, „nie wiem jak to ugryźć”, „pewnie mi się nie uda”, „to za trudne”..

Znamy mnóstwo wymówek. Stosujemy je zawsze i wszędzie, aby usprawiedliwić brak działania. Taka interpretacja własnego braku zaangażowania, może jednak spowodować duże straty zarówno na gruncie społecznym, jak i zawodowym czy osobistym. Życie jest bowiem zależne od naszego do niego nastawienia. Jeśli chętnie podejmujemy nowe wyzwania, jeśli angażujemy siły z entuzjazmem, mimo wszelkich przeszkód jakie jesteśmy sobie w stanie wymyślić, zwykle jednak odnosimy sukces. Tajemnica tkwi zwykle w poziomie zaangażowania. To od niego zależy bardzo dużo. Zarówno w szkole, gdy trzeba zmagać się z jakimiś trudnościami, zazwyczaj zwykłe skupienie uwagi i kilka godzin pracy potrafi zaskakująco pozytywnie wpłynąć na wyniki. Podobnie jest w pracy zawodowej. Włożenie sił i chęci w jakikolwiek projekt pomaga nam osiągnąć zamierzenia. Jeżeli jednak nie czujemy się wystarczająco pochłonięci zadaniem, zwykle efekty również nie zbiegają się z oczekiwaniami. To samo odnosi się również do naszego życia osobistego.

Kwestia zaangażowania w wychowywanie dzieci, miłość czy związek, jest podstawowa dla zbudowania odpowiednio trwałych i wartościowych relacji. Ilekroć rozmawiam z osobami cierpiącymi z jakiegoś powodu osobistego, tyle razy jako główny powód można zauważyć brak zaangażowania którejś ze stron. Brak zaangażowania, to z drugiej strony również niestety poczucie lekceważenia, braku uwagi i znaczenia, obojętność i poczucie, że jest się nieważnym. Niekiedy o zaangażowanie jest tak trudno, że prawie niemożliwe jest ono do wyzwolenia. Dla niektórych jednak jest ono tak naturalne, że trudno jest im zrozumieć jego brak. Osobiście bardzo lubię i wyjątkowo cenię wysoki poziom zaangażowania. Stymuluje entuzjazm, otwartość, energię, chęć działania i umożliwia sukces i spełnienie. Energia, którą wyzwala zaangażowanie można porównać do efektu jaki pojawia się przy dawaniu komuś prezentów. Zwykle działanie takie uszczęśliwia obydwie strony, zarówno dającą jak i biorącą. W sytuacji zaangażowania, osoba która wkłada energię w coś, tak samo odbiera energię ze względu na efekty zaangażowania w postaci sukcesu, przyjemności osoby obdarowywanej czy samego procesu twórczego. Psychologia pozytywna nazywa stan zaangażowania określeniem flow, czyli stanem wtopienia w zadanie, pochłonięcia, wyjątkowego skupienia, odrywającego daną osobę od rzeczywistości. Jest to według teorii jeden z elementów poczucia szczęścia. Cudownie czuć jest jak coś nas pochłania bez pamięci.

Leave your comments
Comments
Load More